شهریه ارشد

0 323

بعد از اعلام نتایج کنکور کارشناسی ارشد سراسری و انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشجویان به دنبال کسب اطلاع از شهریه دانشگاه های مختلف هستند .  غیر از دوره روزانه دانشگاه سراسری که تحصیل در آن برای دانشجویان به صورت کاملا رایگان امکان پذیر است ، تحصیل در سایر دوره ها اعم از نوبت دوم ( شبانه ) ، غیرانتفاعی ، پیام نور ، مجازی ، مجازی پیام نور و پردیس خودگردان با پرداخت شهریه همراه است . با توجه به افزایش شهریه های اعلام شده توسط وزارت علوم می توان تخمین زد که هر دانشجو در نیمسال تحصیلی اول و دوم سال تحصیلی 99 – 98 هر دوره ملزم به پرداخت چه میزان شهریه است . با توجه به میزان افزایش شهریه در سال های گذشته ، می توان گفت که هر ساله بین 15 تا 25 درصد افزایش شهریه نسبت به سال قبل وجود دارد . دانشگاه های سراسری حداکثر تا 15 درصد ، دانشگاه های پیام نور حداکثر تا 20 درصد و دانشگاه های غیرانتفاعی حداکثر تا 25 درصد افزایش شهریه ارشد دارند . برای محاسبه شهریه ارشد ترم یک در ادامه متن از فرمول زیر استفاده می کنیم :

شهریه ثابت + ( 10 واحد نظری  * شهریه متغیر نظری ) = شهریه ارشد ترم یک

تذکر : در مدرک فارغ التحصیلان شبانه عبارت دوره نوبت دوم (شبانه) ذکر نخواهد شد و محل تحصیل آن ها در کنار دانشجویان روزانه است.

شهریه ارشد دانشگاه دولتی روزانه

در دوره روزانه دانشجو هیچ شهریه ای پرداخت نمی کند و به اصطلاح در این دوره تحصیل رایگان است . در اینجا هر دانشجو بعد از اتمام تحصیل در دوره روزانه باید به ازای هر سال تحصیلی یک سال به دولت خدمت کند . در واقع دانشجویان دوره روزانه تعهد خدمت در کشور خواهند داشت . در دوره روزانه خدمات زیادی به دانشجویان اعم از خوابگاه ، تغذیه و وام دانشجویی داده می شود .

 

شهریه ارشد دانشگاه دولتی در دوره نوبت دوم  (شبانه)

دوره نوبت دوم ( شبانه ) از اکثر لحاظ غیر از شهریه و امکانات رفاهی همانند دوره روزانه می باشد با این تفاوت که دانشجو در این دوره ملزم به پرداخت شهریه تعیین شده از سوی دانشگاه می باشد . عبارت دوره نوبت دوم ( شبانه ) در مدرک تحصیلی دانشجو ذکر نخواهد شد و محل تحصیل آن ها در کنار دانشجویان روزانه است . از آن جا که دانشجو در این دوره شهریه پرداخت می کند ، تعهد خدمت به کشور نخواهد داشت .

تذکر : فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد غیر روزانه ( غیر رایگان )، به دلیل پرداخت شهریه در طول تحصیل ، تعهد به خدمت نخواهند داشت و براحتی می توانند مدرک فارغ التحصیلی خود را دریافت کنند.

شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه پردیس خودگردان

پردیس های خودگردان شعبه هایی از دانشگاه های دولتی در ایران هستند که با هدف پذیرش دانشجو در قبال دریافت شهریه و جلوگیری از خروج دانشجو از کشور احداث شدند . برخی از دانشگاه ها، دارای یک یا چند پردیس خودگردان می باشند . با توجه به اینکه دانشجو در این دوره شهریه پرداخت می کند ، تعهد خدمت به کشور نخواهد داشت .

کانال تلگرام ایران مستر تست
کانال تلگرام ایران مستر تست

شهریه ارشد دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور ، دانشگاهی بر پایه آموزش از راه دور ویا به عبارت دیگر به صورت نیمه حضوری تاسیس شده است اما با مرور زمان آموزش حضوری در بعضی رشته ها و دروس را به دانشجویان ارائه می دهد . دانشجوی پذیرش شده در دانشگاه پیام نور موظف به پرداخت شهریه است .  در دانشگاه پیام نور تفاوتی بین شهریه رشته های مختلف در گروه های مختلف فنی مهندسی با رشته های علوم انسانی وجود ندارد . از آن جا که دانشجو در این دوره شهریه پرداخت می کند ، تعهد خدمت به کشور نخواهد داشت . این دانشگاه برای کسانی که کارمند یا شاغل هستند و امکان گرفتن مرخصی را ندارند توصیه می شود.

شهریه ارشد دانشگاه غیرانتفاعی

داوطلبان شرکت در دانشگاه غیرانتفاعی باید در کنکور کارشناسی ارشد 98 شرکت و در این دوره مجاز به انتخاب رشته شوند  به عبارت دیگر پذیرش در این موسسات یا دانشگاه ها که به اسم غیردولتی – غیرانتفاعی شناخته می شوند از طریق سازمان سنجش و انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 صورت می گیرد . در دوره غیرانتفاعی باید توسط دانشجو شهریه پرداخت شود . از آن جا که دانشجو در این دوره شهریه پرداخت می کند ، تعهد خدمت به کشور نخواهد داشت . موسسات غیرانتفاعی با توجه تعداد و کیفیت رشته محل هایی که ارائه می دهند می توانند رتبه خود را از موسسه به دانشگاه تغییر دهند . بنابراین شهریه موسسات غیرانتفاعی با دانشگاه های غیرانتفاعی اندکی متفاوت است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 14 =