دفترچه انتخاب رشته ارشد

0 324

دفترچه انتخاب رشته ارشد 97 و به دنبال آن نتایج ارشد 98 ، اوایل نیمه دوم خرداد ماه منتشر خواهد شد . دفترچه انتخاب رشته ارشد  98 هم اکنون بر روی سایت سنجش کشور قرار دارد . کلیه داوطلبانی که طبق کارنامه کارشناسی ارشد ، مجاز به انتخاب رشته شده باشند می توانند با مراجعه به سایت سنجش اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری کنند . مجازین به انتخاب رشته دانشگاه های سراسری اعم از دانشگاه های دولتی روزانه ، شبانه ، مجازی و پردیس های خودگردان ، دانشگاه پیام نور و دانشگاه های غیرانتفاعی که مایل به شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 هستند باید دفترچه انتخاب رشته ارشد 98 را مطالعه نمایند . اما مجازین انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد باید دفترچه مخصوص دانشگاه آزاد را مطالعه و دانلود نمایند .کلیه داطلبان دانشگاه های سراسری ابتدا باید دفترچه انتخاب رشته ارشد  98 را دقیقا مطالعه کنند .

برای دانلود توضیحات دفترچه انتخاب رشته ارشد  97 کلیک کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد (گروه علوم انسانی) 97 کلیک کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد (گروه علوم پایه) 97 کلیک کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد (گروه فنی و مهندسی) 97 کلیک کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد (گروه کشاورزی) 97 کلیک کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد (گروه هنر) 97 کلیک کنید.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد (گروه دامپزشکی) 97 کلیک کنید.

برای دانلود اصلاحیه اول دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 کلیک کنید.

برای دانلود اصلاحیه دوم دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 کلیک کنید.

برای دانلود اصلاحیه سوم دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 کلیک کنید.

برای دانلود اصلاحیه چهارم دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 کلیک کنید.

برای دانلود اصلاحیه پنجم دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 کلیک کنید.

سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 97

با توجه به تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه آن ، گزینش داوطلبان براساس این قانون صورت می گیرد . بر اساس این قانون 25 % از ظرفیت پذیرش به شرط کسب حد نصاب علمی ( کسب حداقل 70 % نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد توسط ایثارگران و کسب حداقل 80% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد توسط رزمندگان )

تبصره 1 : داوطلبانی که از سال 1368 تا کنون یک بار با سهمیه رزمندگان در مقطع کارشناسی آزمون سراسری پذیرفته شده اند ، در صورتی که حداقل 12 ماه حضور داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل ( از تاریخ 59/6/31 تا تاریخ 67/6/31 ) داشته باشند ، می توانند از این سهمیه استفاده کنند .

تبصره 2 : آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در دوره کاردانی و یک بار هم در دوره کارشناسی ناپیوسته پذیرفته شده اند ، در صورتی که دارای حداقل 18 ماه حضور داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل باشند ، در این آزمون با سهمیه رزمندگان گزینش می شوند .

تبصره 3 : آن دسته از داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان یک بار در دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد پذیرفته شده باشند ، طبق ضوابط حق استفاده از سهمیه رزمندگان در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی (دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته) سال 1397 را نخواهند داشت .

تبصره 4 : بر اساس مصوبه پنجاه و چهارمین جلسه کمیته مطالعه و برنامه ریزی کنکور ، آن دسته از داوطلبان سنوات قبل که با استفاده از سهمیه های شاهد و ایثارگر در ردیف پذیرفته شدگان رشته های تحصیلی دوره های شبانه و نیمه حضوری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ، دانشگاه پیام نور ، مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی و یا دوره های مجازی ، پردیس خودگردان و مشترک قرار گرفته اند ، در صورت انصراف از رشته قبولی خود فقط یک بار ، مجاز به استفاده مجدد از سهمیه های مربوط در این آزمون خواهند بود .

نکته مهم : امکان دارد درصورت اجرای ماده 90 قانون برنامه پنجساله ششم اقتصادی ، جانبازان زیر 25 درصد ، همسر و فرزندان آن ها ؛ همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه هم حق استفاده از سهمیه ایثارگران را داشته باشند . در پی اعمال این سهمیه ، 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند . فعلا این موضوع تایید شده نیست ولی درصورتی که در دفترچه این موضوع منتشر شود همین جا و همچنین در کانال تلگرام کارشناسی ارشد به اطلاع شما خواهیم رساند .

طبق تسهیلات ذکر شده در دفترچه ثبت نام سال های قبل احتمالا در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد 98 ، سهمیه 5 درصدی نیز به سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد 98 اضافه شود و مشمولین این سهمیه می بایست 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب نمایند . بنابراین قانون ذکر شده احتمالا در بند مذکور تایید شده و در انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 لحاظ می شود .

دفترچه کارشناسی ارشد - ایران مستر تست
دفترچه کارشناسی ارشد – ایران مستر تست

سهمیه رتبه اول دوره هاي كارشناسي دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي در دفترچه انتخاب رشته ارشد 98

1) برگزیدگان رتبه های اول تا پانزدهم مرحله نهایی المپیاد های علمی دانشجویی با معرفی مرکز المپیاد و کسب حد نصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر کد محل تحصیل ، توسط سازمان سنجش کشور به صورت مازاد بر ظرفیت به یکی از دانشگاه ها معرفی می شوند .

2) دانشجویان نمونه کشوری ، رتبه های نهایی اول تا سوم جشنواره های خوارزمی ، جوان خوارزمی ، رازی ، ابن سینا و فارابی و همچنین دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی ، به شرط کسب حدنصاب علمی برابر 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده .

3) دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی که براساس مفاد آیین نامه ادامه تحصیل فارغ التحصیلان رتبه اول دوره کارشناسی که در این آزمون ثبت نام و شرکت نموده اند ، در صورت احراز حدنصاب علمی لازم ( 90 درصد) و سایر شرایط گزینش به شرح تبصرهای 1 تا 7 ذیل تخصیص داده می شود .

4) سازمان سنجش حداکثر معادل ده درصد ( با تقریب اضافی ) در هر کدرشته محل تحصیل دوره بالاتر را براساس اولویت نمره و انتخاب رشته متقاضیان به حائزین شرایط اختصاص خواهد داد .

تبصره 1- حداکثر مدت تحصیل برای دانش آموختگان رتبه اول دوره کارشناسی پیوسته هشت نیمسال و برای دانش آموختگان دوره کارشناسی ناپیوسته چهار نیمسال می باشد . ضمناً به لحاظ میانگین کل ، داوطلب باید حائز بالاترین میانگین در مقایسه با دانشجویان هم رشته و هم ورودی موسسه محل تحصیل خود باشد .

تبصره 2- دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی موظفند یک بار در هر سال به ازای هر رشته، از بین فارغ التحصیلان رتبه اول کلیه رشته های آموزشی خود در مقطع کارشناسی که حداکثر تا یکسال تحصیلی از تاریخ فراغت از تحصیل آنها نگذشته باشد ، فقط یک نفر را که بالاترین معدل کل را کسب کرده باشد در موعد مقرر به سازمان سنجش آموزش کشور معرفی نمایند . افراد مشمول صرفاً برای یکبار می توانند از تسهیلات مذکور استفاده نمایند .

تبصره 3- براساس آیین نامه مزبور دانشجویان مقطع کارشناسی در کلیه دوره ها چنانچه از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش آموزش کشور وارد دوره های فوق شده باشند می توانند از تسهیلات رتبه اولی بهره مند شوند .

تبصره 4- دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی و سایر دانشگاه ها و مراکز علمی غیر وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری نمی توانند از مزایای این آیین نامه بهره مند شوند .

تبصره 5- آن دسته از دانشجویان رتبه اول دوره کارشناسی که براساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته نیستند ، نمی توانند از مزایای این آیین نامه بهره مند شوند .

تبصره 6- هر یک از فارغ التحصیلان رتبه اول ، در گزینش نهایی ابتدا در هر یک از اولویت های انتخابی با سهمیه ثبت نامی و در صورت عدم قبولی ، در امتیاز رتبه اول گزینش می شوند . بدیهی است چنانچه داوطلبی در اولویت اول در سهمیه ثبت نامی پذیرفته نشود و با امتیاز رتبه اول پذیرفته شود ؛ اولویت های بعدی وی بررسی نخواهد شد . ضمناً در صورت عدم قبولی ، وضعیت وی به همین ترتیب در سایر اولویت ها ( در صورتی که داوطلب اولویت های بعدی را انتخاب کرده باشد ) بررسی خواهد شد .

تبصره 7- افرادی که با توجه به امتیاز رتبه اول پذیرفته نشوند ، ادامه تحصیل آنان همانند سایر داوطلبان و از طریق شرکت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی ( دوره های کارشناسی ارشد ناپیوسته ) سنوات بعد میسر خواهد بود .

* تذکر : افرادی در امتیاز رتبه اول گزینش خواهند شد که ضمن واجد شرایط بودن ، اطلاعات آنان براساس مندرجات فرم تاییدیه رتبه اول ( مندرج در صفحه 272 ) توسط معاونت آموزشی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی محل تحصیل آنان منحصراً از طریق پرتال اینترنتی به این سازمان اعلام گردد . بدیهی است در غیر اینصورت سهمیه رتبه اول برای آنان لحاظ نخواهد شد . لذا ضرورت دارد کلیه داوطلبان متقاضی از این امتیاز که مجاز به انتخاب رشته گردیده اند فرم مذکور را تکمیل و حداقل تا سه هفته قبل از تاریخ اعلام شده در دفترچه تحویل معاونت آموزشی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ذیربط نمایند . ضمناً مشمولان این آیین نامه مجازند حداکثر تا یکسال تحصیلی بعد از تاریخ فراغت از تحصیل و صرفاً برای یک بار از تسهیلات آن بهره مند شوند .

يادآوري هاي خيلي مهم دفترچه انتخاب رشته ارشد 97

1) داوطلبان دقت نمایند در ستون ملاحظات برخی رشته های تحصیلی ، پذیرش با ضرایب یکی از گرایش های دیگر رشته عنوان گردیده ، لذا داوطلبانی که بر اساس نتیجه مندرج در کارنامه مجاز به انتخاب رشته یا گرایش درج شده در ستون ملاحظات شده اند ، می توانند این گونه محل ها را نیز در صورت تمایل انتخاب نمایند . همچنین در کنار عنوان رشته امتحانی در بالای جداول رشته های تحصیلی ، کد ضریب مربوط به همین منظور نیز درج شده است .

2)  با توجه به اینکه کد محل های انتخابی درج شده در فرم انتخاب رشته اینترنتی پس از گرفتن تأییدیه به هیچ عنوان قابل تغییر و یا تعویض نیست ، به داوطلبان گرامی اکیداً توصیه می گردد قبل از اقدام به تکمیل نهایی فرم انتخاب رشته های تحصیلی خود ، جزئیات و اطلاعات مربوط به کد رشته های انتخابی ( محل دانشگاه ، دوره ، میزان شهریه دوره های مختلف و …) را مطالعه نموده و مد نظر داشته باشند .

3) آن دسته از داوطلبانی که در آزمون تحصیلات تکمیلی سال 1397 پذیرفته شوند و دارای مدرک کارشناسی غیر متناسب با رشته قبولی باشند ، موظف به گذراندن دروس پیش نیاز ( جبرانی ) به تشخیص گروه آموزشی مربوط بوده و هزینه دروس پیش نیاز ( جبرانی ) نیز توسط دانشجو پرداخت می شود .

4) همانگونه که در دفترچه شماره یک آزمون تحصیلات تکمیلی سال 1397 درج گردیده ، با توجه به محدودیت امکانات دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی از یک سو و لزوم توزیع عادلانه فرصت های موجود بین تمامی متقاضیان ، پذیرش آن دسته از داوطلبانی که قبلاً با استفاده از امکانات دولتی تحصیلات خود را در رشته ای در همان مقطع گذرانده اند مجاز نیست . این قبیل داوطلبان در صورت دارا بودن سایر شرایط و ضوابط آزمون ( به خصوص شرایط نظام وظیفه برای داوطلبان مرد ) می توانند برای دوره نوبت دوم در همان مقطع داوطلب شوند و یا در صورت قبولی در دوره روزانه به شرط پرداخت شهریه دوره نوبت دوم رشته مربوط می توانند در رشته جدید ادامه تحصیل دهند . بر همین اساس پذیرش آن دسته از دانش آموختگانی که تحصیلات خود را قبلاً در دوره نوبت دوم گذرانده اند ، برا ی رشته های روزانه در همان مقطع بلامانع است .

تبصره: ضمناً لازم به تأكيد است دانشجويان دوره كارشناسي ارشد ، حق شركت در اين آزمون را نداشته اند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + چهار =