دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد

0 438

نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد 98 به صورت کارنامه و بر اساس نمره کل و رتبه داوطلبان با توجه به سهمیه و کد رشته امتحانی که در آزمون ارشد 98 آن شرکت نموده اند توسط سازمان سنجش کشور اعلام می شود . به منظور شرکت داوطلبان متقاضی به پذیرش در دانشگاه آزاد اسلامی کد دسترسی به انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی در کارنامه اعلام نتایج اولیه کارشناسی ارشد درج می شود و داوطلبان بر اساس این کد می توانند نسبت به انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی اقدام نمایند .ما در این راهنما سوالات داوطلبان را در خصوص دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد پاسخ داده ایم.

داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد فقط یک بار در کنکور شرکت می کنند اما می توانند با توجه به نتایج بدست آمده در دو دانشگاه سراسری و آزاد انتخاب رشته جداگانه داشته باشند . داوطلبان مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های سراسری اعم از دانشگاه های دولتی روزانه ، شبانه ، مجازی ، پیام نور ، غیرانتفاعی و پردیس های خودگردان که مایل به شرکت در انتخاب رشته ارشد 98 هستند بایستی دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد را مطالعه نمایند اما متقاضیان شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98 باید دفترچه جداگانه ای که در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org منتشر می شود را دانلود و مطالعه نموده سپس اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98 کنند .

مطالعه دقیق دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد  اسلامی مسئله مهمی است اما از آنجایی که معمولا مطالعه قسمت های مهم دفترچه از چشم داوطلبان دور می ماند ما در این جا توصیه اکید می کنیم حتما دفترچه انتخاب رشته را با دقت و وسواس ویژه مطالعه کنند.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد  97 کلیک کنید .

تذکر : حد نصاب نمره عملی لازم برای رزمندگان 80 درصد و ایثارگران 70 درصد نمره برای آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد می با شد .

سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد  97

سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد شامل سهمیه رزمندگان و ایثارگران می باشد .

بر اساس قوانین تصویب شده و با توجه به دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد  97 :

1- 25 درصد ظرفیت هر کد رشته / محل به ( همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر ) ، ( آزادگان و همسر و فرزندان ) ، ( جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان ) اختصاص دارد . ( سهمیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت )

2 – 5 درصد ظرفیت هر کد رشته / محل نیز به ( جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ) و ( همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد . ( سهمیه ایثارگران 5 درصد ظرفیت )

تذکر : طبق تبصره بند « الف » ماده 90 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، در صورتی که سهمیه 25 درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود ، خالی مانده آن ، ابتدا به مشمولین سهمیه 5 درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشته باشند تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می یابد .

براساس قوانین مذکور حدنصاب نمره ایثارگران ( اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 25 درصدی و یا 5 درصدی ) 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته / محل و حدنصاب نمره رزمندگان 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته / محل می باشد .

سهمیه رتبه اول دوره های كارشناسی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی در دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد 97

فارغ التحصیل ممتاز هر رشته در محل دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی فردی است که دارای امتیازات درج شده در موارد زیر باشد :

بند 1 – فارغ التحصیل رتبه اول هر سال تحصیلی محل دانشگاهی ، فردی است که در رشته تحصیلی مربوطه دارای بالاترین معدل کل در بین فارغ التحصیلان آن سال تحصیلی باشد .

بند 2 – برای تعیین فارغ التحصیل رتبه اول هر سال ، دانشجویان رشته یا گرایشی را که حداکثر تا پایان تیر ماه هر سال فارغ التحصیل شده و مشمول شرایط و ضوابط تعیین شده باشند با هم مقایسه می کنند و از میان فارغ التحصیلان هر رشته و گرایش هر سال ، فردی که میانگین کل بالاتری را کسب کرده باشد به عنوان رتبه اول آن رشته و یا گرایش مشخص می گردد .

بند 3 – فارغ التحصیلان باید از طریق آزمون سراسری وارد دوره تحصیلی شده باشند و حداکثر مدت تحصیل آنها برای دوره کارشناسی پیوسته 4 سال و کارشناسی ناپیوسته 2 سال از زمان شروع به تحصیل در نظر گرفته شود .

بند 4 – فارغ التحصیلان رشته هایی که براساس سرفصل مصوب ، طول مدت تحصیل آنها بیش از زمان های مذکور در بند 3 می باشد نیز می توانند از این امتیاز استفاده نمایند .

بند 5 – در هیچ کدام از نیمسال های تحصیلی مشروط نشده باشند و همچنین فاقد دروس معادل سازی شده باشند .

بند 6- در موارد استثنایی چنانچه چند نفر دارای شرایط کاملاً مساوی باشند فردی که مدت تحصیل او حداقل یک نیمسال کوتاه تر باشد به عنوان رتبه اول رشته معرفی می شود و در غیر این صورت همه آنها به عنوان نفر اول معرفی می گردند .

بند 7- واجدین شرایط برخورداری از امتیاز ممتازین براساس ظرفیت محاسبه شده ( 10 درصد ظرفیت هر رشته / شهر ) و حدنصاب قبولی ( 90 درصد نمره آخرین فرد قبولی عادی آن رشته / شهر ) بررسی و نتایج آنها اعلام خواهد شد . بنابراین به داوطلبان اکیداً توصیه می شود که در این مورد هیچ گونه مدرکی را ارسال نکنند و تنها با مراجعه به محل دانشگاهی مربوطه موضوع درخواست خود را مطابق ضوابط مربوطه اعلام نمایند .

بند 8 – فارغ التحصیلان ممتاز مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد اسلامی نیز با رعایت مفاد بندهای 1 الی 6 می توانند از مزایای مذکور بهره مند گردند .

بند 9 – واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی لازم است در مهلت تعیین شده فرم های متقاضیان واجد شرایط را به مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه ارسال نمایند .

توصیه های مهم دفترچه انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد  97

انتخاب رشته ارشد به صورت کاملا اینترنتی می باشد و داوطلبان مجاز می توانند بعد از خرید شناسه و رمز اینترنتی نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند .

کانال تلگرام ایران مستر تست
کانال تلگرام ایران مستر تست

شهریه پذیرفته شدگان واحد ها ، پردیس ها و مراکز بین المللی دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس شهریه مصوب سالانه این محل های دانشگاهی تعیین می گردد و تا دو برابر شهریه واحد های داخلی می باشد . برای اطلاع از شهریه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد کلیک کنید .

با توجه به مقررات دانشگاه آزاد اسلامی جابجایی ، انتقال و میهمانی دانشجویان مطابق آئین نامه نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی انجام می شود .

هرگونه جابجایی ، انتقال و میهمانی از واحد ها ، پردیس ها و مراکز بین المللی و برون مرزی به دیگر واحد های دانشگاه آزاد اسلامی ممنوع می باشد .

دانشجویانی که پس از پذیرش در دانشگاه و ثبت نام و اخذ واحد ( اعم از دانشجویان با آزمون و یا بدون آزمون ) به

هر دلیلی تقاضای انصراف از تحصیل داشته باشند طبق ضوابط و مقررات دانشگاه مشمول پرداخت هزینه انصراف می شوند .

تبصره 1 : شهریه دانشجویان ورودی سال 97 واحد بین المللی کیش به میزان 1/25 شهریه دانشجویان واحدهای داخلی ( غیر بین الملل ) می باشد .

تبصره 2 : دانشجویان شاغل به تحصیل در یکی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی که از طریق آزمون در همان واحد یا واحد دیگر پذیرفته شوند از پرداخت هزینه انصراف معاف می شوند .

تبصره 3 : با توجه به مقررات دانشگاه آزاد اسلامی جابجایی ، انتقال و میهمانی دانشجویانی که به صورت بدون آزمون در دانشگاه پذیرفته شده باشند ، مطابق آئین نامه نقل و انتقالات دانشجویی ممنوع است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 3 =