ثبت نام ارشد

0

با توجه به تعداد سوالات بالای داوطلبان در خصوص  ثبت نام ارشد و هم چنین نحوه برگزاری کنکور ارشد مصمم شدیم راهنمای جامع ثبت نام ارشد را در سایت ایران مستر تست برای شما داوطلبان عزیز تهیه کنیم .

کنکور کارشناسی ارشد که آن را آزمون کارشناسی ارشد نیز می نامیم یکی از راه های ورود فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی برای دانشگاه های آزاد و سراسری کارشناسی ارشد دانشگاه های کشور می باشد که هر ساله با محوریت وزارت علوم و تحقیقات و فناوری بصورت هماهنگ توسط سازمان سنجش کشور برگزار می گردد . دانشگاه های پذیرنده دانشجوی کارشناسی ارشد از طریق آزمون سازمان سنجش کشور کلیه موسسات و دانشگاه های آموزش عالی و تکمیلی از جمله دانشگاه های دولتی روزانه و شبانه ، پردیس های خودگردان ، دانشگاه های غیرانتفاعی ، پیام نور و دانشگاه آزاد می باشد. با ادغام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و دانشگاه سراسری ، کلیه داوطلبان متقاضی شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تنها از طریق ثبت نام ارشد می توانند وارد دانشگاه شوند.لذا در این قسمت به طور کامل راجع، مهلت ثبت نام ارشد  سراسری و آزاد صحبت خواهیم کرد .

** تذکر : داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد توجه داشته باشند که آزمون جداگانه توسط دانشگاه آزاد برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد برگزار نمی گردد .

زمان و نحوه ثبت نام ارشد 98

همانند روال سال گذشته ، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 98 در آذر ماه 97 برگزار می شود و بر این اساس داوطلبان ، از اواسط  آذر ماه لغایت اواخر آذر ماه برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام می کنند . پیرو آن معمولا پس از پایان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد ، سازمان سنجش با انتشار اطلاعیه ای از مهلت مجدد ثبت نام کارشناسی ارشد 98 خبر خواهد داد که بر اساس آن جاماندگان از ثبت نام می توانند از اوایل اسفند ماه برای ثبت نام اقدام نمایند . با توجه به این که ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد به صورت اینترنتی انجام می گیرد ، داوطلبان می بایست با مراجعه به سایت سازمان سنجش کشور به نشانی   www.sanjesh.org و دریافت دفترچه  ثبت نام ارشد  98 ، اقدام به ثبت نام نمایند . در این مرحله داوطلب آزمون کارشناسی ارشد باید اطلاعات شخصی و تحصیلی خود را به همراه گروه آزمایشی موردنظرشان در فرم ثبت نام وارد کنند . هر داوطلب آزمون کارشناسی ارشد بر اساس علاقه مندی می تواند حداکثر در یک کد رشته امتحانی اصلی و یک کد رشته امتحانی شناور (در رشته های ستاره دار در دفترچه ) ثبت نام و در آزمون مربوط به آن شرکت نماید و لازم است برای هر کد رشته آزمون کارشناسی ارشد نیز یک کارت اعتباری خریداری کرده و هزینه ثبت نام کارشناسی ارشد را پرداخت نماید . داوطلبان متقاضی شرکت در گزینش رشته های تحصیلی دانشگاه پیام نور و موسسات آموزش عالی غیر دولتی و غیر انتفاعی می بایست برای اعلام علاقه مندی خود ، نسبت به پرداخت هزینه و دریافت سریال اعتباری،  جداگانه اقدام نمایند . لازم به ذکر است ، کلیه داوطلبانی که در کنکور کارشناسی ارشد ثبت نام می کنند به عنوان داوطلب متقاضی آزمون دانشگاه آزاد اسلامی نیز تلقی می شوند . به عبارت دیگر ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98 بصورت جداگانه برگزار نخواهد شد و کلیه داوطلبان شرکت کننده در ثبت نام کارشناسی ارشد 98 درصورت مجاز شدن حق شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98 را خواهند داشت .

داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در مرحله ثبت نام می بایست اطلاعات خود را با دقت وارد کرده و در صورت اشتباه در ثبت اطلاعات نسبت به ویرایش ثبت نام کارشناسی ارشد اقدام نمایند .

ثبت نام ارشد
ثبت نام ارشد

شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد 98

همواره برای داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد این سوال مطرح است که چه کسانی حق ثبت نام کنکور ارشد را دارند ؟ ما این دوستان را به دفترچه ثبت نام شماره 1 آزمون کارشناسی ارشد ارجاع می دهیم. طبق شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه کنکور ارشد ، دارندگان مدرک کارشناسی ( لیسانس ) یا کارشناسی ارشد ( فوق لیسانس یا دکترای حرفه ای ) و یادانشجویان سال آخر کارشناسی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 97 فارغ التحصیل می شوند می توانند در این آزمون شرکت نمایند .

نکات تکمیلی ثبت نام ارشد 98

(1شرکت مجدد فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری در همان رشته قبلی ممنوع بوده و داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد در صورت استفاده از تسهیلات تحصیل مجدد رایگان ، مستلزم پرداخت شهریه کارشناسی ارشد معادل شهریه نوبت دوم ( شبانه ) می باشند .
2) داوطلبانی که در دوره روزانه کنکور ارشد 97 پذیرفته شده اند ( در مرحله نتایج نهایی یا تکمیل ظرفیت ) ، از انتخاب رشته محل های دوره روزانه کنکور کارشناسی ارشد 98 محروم می باشند ولی داوطلبان دوره های غیر روزانه (به عبارت دیگر پولی ) در صورت عدم ثبت نام یا انصراف ، منعی نخواهند داشت .
3)دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری حق ثبت نام ارشد را نداشته و تنها در صورت انصراف از تحصیل تا پایان مهلت مقرر ثبت نام ، می توانند در کنکور کارشناسی ارشد 97 شرکت نمایند . اگر این دانشجویان فقط قصد شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد را داشته باشند الزامی به رعایت این بند ندارند .
4)فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی ، رشته های دبیری و داوطلبان شاغل در وزارتخانه ها و سازمان های دولتی می بایست موافقت سازمان مربوطه را مبنی بر ادامه تحصیل خود دریافت کنند . این امر در عمل کمی دشوار است و داوطلبان بهتر است از موافقت سازمان خود مطمئن شوند.
5) حتما و حتما سعی کنید در روز های ابتدایی ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد را انجام ندهید چون که معمولا تغییرات دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد متعاقبا منتشر می شود.
با توجه به این که شرایط مختلف دیگری هم چون وضعیت نظام وظیفه و سهمیه ها نیز مورد توجه می باشد توصیه می کنیم برای اطلاع ازمتن کامل  شرایط ، دفترچه ثبت نام کنکور ارشد 98 را با دقت مطالعه کنید .

**تذکر: داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد توجه داشته باشند که  انتخاب رشته کارشناسی  ارشد 97 برای دانشگاه آزاد و سراسری به صورت جداگانه می باشد.

زمان برگزاری آزمون و اعلام نتایج کارشناسی ارشد 98

طبق روال سال های گذشته معمولا برگزاری کنکور کارشناسی ارشد 98 در اردیبهشت ماه می باشد . زمان دقیق برگزاری کنکور ارشد 98 روزهای اوایل اردیبهشت ماه خواهد بود . از حدودا یک هفته قبل از برگزاری آزمون سایت سازمان سنجش اقدام به توزیع کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد 98 می نمایند . معمولا حدود یک ماه بعد از برگزاری آزمون کارشناسی ارشد شاهد اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد خواهیم بود که در قالب کارنامه ای که حاویاطلاعات ثبت نامی ، نمرات اکتسابی ، رتبه در سهمیه و بدون سهمیه ، آخرین رتبه مجاز در سهمیه و نتیجه آزمون در سهمیه می باشد در اختیار داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد قرار می گیرد . معمولا بعد از آزمون کارشناسی ارشد داوطلب ،دو تا رتبه کسب می کند ،یکی مربوط به دانشگاه سراسری و دیگری مربوط به دانشگاه آزاد ،لذا در این مرحاه ما شاهده 2 انتخاب رشته مجزا برای دانشگاه سراسری و آزاد خواهیم بود. درواقع کلیه داوطلبان با توجه به اینکه مجاز به انتخاب رشته شده اند یا نه می توانند با توجه به رشته های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 در انتخاب رشته کارشناسی ارشددانشگاه سراسری و با توجه به رشته های ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98  در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد شرکت کنند .داوطلبان عزیز توجه داشته باشند ،ممکن است داوطلبی برای دانشگاه های سراسری رتبه خوبی کسب نکند ولی با رتبه کسب شده برای دانشگاه آزاد ( که معمولا بسیار بیشتر از سراسری است ) به راحتی میتوانند در دانشگاه آزاد قبول شوند . لذا به داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد 98 آزاد توصیه می شود که نگران قبولی نباشند چونکه با توجه به تجربه های سال های گذشته قبولی در دانشگاه آزاد شانس چند برابری نسبت به قبولی در دانشگاه سراسری را دارد .

** تذکر : داوطلبانی که درس ضعیف تری دارند و یا اینکه در آزمون کارشناسی 98 موفق نبوده اند در کل شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه های پردیس خود گردان ،دانشگاه آزاد،دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور دارند .

** تذکر :داوطلبان شاغل که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 98 را دارند توصیه می شود دانشگاه های پیام نور و دانشگاه آزاد را انتخاب کنند چونکه نیاز کم تری است سر کلاس حاضر شوند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =