انتخاب رشته ارشد

0 290

معمولا انتخاب رشته ارشد 98 در خرداد ماه برگزار می گردد.در این مرحله که بعد از انتشار کارنامه اولیه آزمون کارشناسی ارشد انجام می گیرد ، داوطلبان سراسری و آزاد با توجه به وضعیت مجاز بودن خود اقدام به انتخاب رشته ارشد می نمایند .لذا داوطلبانی که در آذرماه ، ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد را انجام داده و پس از دریافت کارت ورود به جلسه کارشناسی ارشد در جلسه آزمون حضور می یابند می توانند با توجه به این کارنامه ، رشته محل های مورد علاقه خود را به ترتیب اولویت دوباره تکرار می کنیم به ترتیب اولویت و علاقه انتخاب کنند .لیست رشته محل ها هم زمان با شروع انتخاب رشته توسط سازمان سنجش کشور منتشر شده و در قالب دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در اختیار متقاضیان آزمون قرار می گیرد. در دفترچه انتخاب رشته علاوه بر معرفی رشته محل ها ، شرایط و ضوابط شرکت در انتخاب رشته کارشناسی ارشد نیز ارائه شده است .

محتویات کارنامه در انتخاب رشته ارشد  98

معمولا نتایج اولیه آزمون کارشناسی ارشد 98 به صورت کارنامه در اختیار داوطلبان آزمون قرار می گیرد . این کارنامه حاوی اطلاعات فردی داوطلب ، اطلاعات رشته امتحانی اول و رشته امتحانی دوم ( برای داوطبانی که در زمان ثبت نام رشته دوم انتخاب کرده بودند ) می باشد . در بخش اطلاعات هر رشته امتحانی نیز درصد دروس ، معدل موثر ، رتبه و تراز ( نمره کل ) درج شده است . آن چه داوطلبان آزمون ارشد باید به آن توجه کنند، باید مورد توجه قرار دهند ، وضعیت خود در گرایش های مختلف است . در هر گرایش که با عنوان کد ضریب در کارنامه درج شده ، نمره کل ( تراز ) ، رتبه و به تبع آن وضعیت مجاز بودن داوطلب در آن کد ضریب برای دانشگاه های روزانه و غیر روزانه ( به تفکیک ) در انتخاب رشته ارشد 98 مشخص شده است . داوطلب می تواند گرایشی را در اولویت قرار دهد که برای دروس آن وقت بیش تری گذاشته و رتبه بهتری کسب کرده است . البته برای هر داوطلب به تعداد گرایش های آن رشته ، رتبه های متفاوت به داوطلب ارائه می شود . ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری از سال گذشته ، وضعیت مجاز بودن در انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد نیز (با توجه به یکی بودن ) در همین کارنامه به اطلاع داوطلبان می رسد . لذا در انتهای کارنامه کارشناسی ارشد 98 ، کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز قرار داده شده که متقاضیان می توانند با توجه به لیست رشته محل های منتشر شده در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98 و این کد به سایت دانشگاه آزاد رجوع کرده و انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد 98 را انجام دهند.

تحلیل و بررسی کارنامه اولیه کارشناسی ارشد 98

برای آشنایی بیش تر داوطلبان ، قسمت های مختلف کارنامه کارشناسی ارشد 98 را تحلیل می کنیم.برای انتخاب رشته ای دقیق و برنامه ریزی شده می بایست درک درستی از داده ها در کارنامه داشته باشید. بخش اولی که مورد توجه بسیاری از داوطلبان قرار گیرد،نمرات اکتسابی یا همان درصد دروس مجموعه مجموعه امتحانی آن ها می باشد که برای اطلاع شخصی در قالب جدولی ارائه شده تا داوطلبان آزمون ارشد از نتیجه تک تک دروس اطلاع یافته و در صورت داشتن اعتراض ، درخواست خود را در قسمت سیستم پاسخگویی سازمان سنجش کشور ثبت نمایند. انتخاب رشته کارشناسی ارشد بر اساس وضعیت علمی داوطلب در هر گرایش انجام می گیرد که در بخش جداگانه ای تحت عنوان وضعیت داوطلب در هر کد ضریب ارائه شده است . در این جا داوطلب پرسش مطرح می کند چگونه پی ببریم با رتبه ترازی که کسب کرده ایم شانس قبولی خواهیم داشت ؟

کانال تلگرام ایران مستر تست
کانال تلگرام ایران مستر تست

برای این مهم می بایست رتبه خود را با آخرین رتبه مجاز در دوره های روزانه و دوره های غیرروزانه که شامل دانشگاه های شبانه ، غیر انتفاعی ،پیام نور و پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد می باشد ، مقایسه نمایید . توجه شود که آخرین رتبه مجاز ،تقریبا 3 تا 5 برابر محدوده رتبه قبولی در هر گرایش می باشد و داولبانی که در این محدوده قرار می گیرند مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد خواهند بود حال با توجه به این موضوع ،شانس قبولی در انتخاب رشته کارشناسی ارشد برای داوطلبانی بیشتر خواهد بود که فاصله رتبه آن ها با آخرین رتبه مجاز زیاد باشد.با توجه به عدم انتخاب رشته برخی داوطبان ،بخشی از این ظرفیت در اختیار متقضیانی که رتبه اکتسابی خوب نبوده یا نزدیک آخرین رتبه مجاز می باشد ، قرار می گیرد .

نحوه صحیح انتخاب رشته ارشد 98

فرم انتخاب رشته ، معمولا هم زمان با انتشار دفترچه انتخاب رشته ارشد 98 ، توسط سازمان سنجش کشور در اختیار داوطلبانی که بر اساس کارنامه اولیه مجاز به انتخاب رشته می باشند ، قرار می گیرد . در این زمان  هر داوطلب آزمون کارشناسی ارشد حق انتخاب 100 رشته محل از لیست رشته محل های ارائه شده را دارا می باشد . آن دسته از داوطلبانی که علاوه بر رشته امتحانی اول در رشته امتحانی دوم نیز شرکت کرده اند ( رشته های ستاره دار ) می بایست رشته محل های مربوط به هر دو مجموعه را در همین 100 انتخاب خود به ترتیب علاقه و اولویت قرار دهند . از آنجائی که وضعیت انتخاب رشته داوطلبان در دوره های روزانه یا تحصیل رایگان و دوره های غیر روزانه که شهریه کارشناسی ارشد به آن ها تعلق می گیرد ، در دو قسمت جداگانه اعلام می شود ، متقاضیان آزمون ارشد باید به زیرگروه و دوره ای که در آن مجاز به انتخاب رشته می باشند ، توجه ویژه داشته باشند . حتما انتخاب های خود را به ترتیب علاقه و اولویت انجام دهید به دلیل نحوه بررسی فرم انتخاب رشته شما توسط نرم افزار سازمان سنجش می باشد . عملکرد این نرم افزار به گونه ای  است که انتخاب های شما از اولویت 1 تا 100 به ترتیب اولویت و تقدم بررسی می شود . در هر اولویت ، در صورتی که ظرفیت آن رشته محل توسط داوطلبانی که رتبه پایین تری ( تراز بالاتری ) نسبت به شما کسب کرده اند ، تکمیل نشده باشد نرم افزار سازمان سنجش همان انتخاب را به عنوان رشته محل قبولی اعلام کرده و اولویت های بعدی را بررسی نخواهد کرد . اما در صورتی که ظرفیت آن رشته محل توسط رتبه های پایین تر پر شده باشد انتخاب های بعدی شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت . 4 فاکتور مهم علاقه ، شهر ، هزینه و کیفیت دانشگاه انتخابی در انتخاب نهایی ما موثر است .

معمولا ، سازمان سنجش کشور برای داوطلبانی که به دلیل عدم آگاهی ، انتخاب رشته خود را به درستی انجام نداده بودند قابلیتی تحت عنوان درخواست بررسی اشتباه در انتخاب رشته ارشد قرار می دهد از آنجائی که معلوم نیست پس از انتخاب رشته کارشناسی ارشد 97 چنین فرصتی مجددا در اختیار داوطلبان قرار گیرد . از این رو به دلیل این که نحوه انتخاب رشته از حساسیت بالایی برخوردار می باشد ، لذا دقت داوطلبان در انجام این مهم ، مورد تاکید است .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + یک =